Čo sú registre

V registri dlžníkov sa nachádzujú evidencie o fyzických a právnických osobách, ktoré neplnia svoje záväzky voči veriteľom alebo sa oneskorili so splátkovou povinnosťou. Najvýznamnejším cieľom tohto registra je pomôcť bankám a nebankovým spoločnostiam, aby si mohli každého žiadateľa sami rýchlo overiť a na základe toho tak čo najlepšie prehodnotiť žiadanú finančnú čiastku tejto osobe. V registri dlžníkov sa dá aj vyhľadať, či má daná osoba alebo firma nejaké nesplatené dlhy alebo či momentálne čerpá väčšie množstvo úverov naraz. V takých prípadoch banky len málokedy takémuto zákazníkovi schvália žiadosť o pôžičku.

Takisto sa môže stať, že sa v registri ocitnú niektorí nie právom, napríklad chybným krokom banky. Môže sa ale stať aj to, že v registri dlžníkov je evidovaný človek len za jedinú oneskorenú splátko, čo „dlžníkovi“ môže zaručiť zbytočné finančné problémy. Registre dlžníkov sa z dôvodu veľkého množstva evidovaných firiem či fyzických osôb stávajú nie dôveryhodným nástrojom, a preto na ne väčšina spoločností a investorov vôbec nekladie dôraz.

Registrov existuje niekoľko rôznych druhov – bankové, nebankové a bankové a centrálne. Z vyššie spomenutého vyplýva, že niektoré registre môžu mať zavádzajúci charakter a nevyznačujú sa precíznosťou. A preto niektorí poskytovatelia pripravili výhodný produkt, a to pôžičku bez dokladovania príjmu, pri ktorej Vaša evidencia v registri dlžníkov nebankové subjekty vôbec nezaujíma.